e Govt Job Alert: Latest Exam Syllabus in pdf, Exam Pattern/ Scheme, Eligibility Criteria, Exam Dates/ Schedules,Answer Key, Cut Off Marks, Admit Cards, Exam Hall ticket, Interview Call Letter,Exam Notification 2015-2016, Recruitment/ Rozgar Samachar/ Employment News, Results, Merit List, Toppers List, Rank List, Previous Year Old Question Papers, Exam tips & guides,

Tuesday, 25 August 2015

BBMP Election 2015 Winner Candidates Name list Ward wise/Party Wise – BJP Win with Majority

Bruhat Bengaluru Mahanagar Palike (BBMP) Bangalore Karnataka Election Results Winning candidates Name List:
BJP Win with Majority – Totally 100 Wards
Congress Won in 76 Wards
JD-S Won in 14 Wards
Others/Independent Won in 8 Wards
Ward No/Ward Name/Winner : 1 – Kempegowda Ward – Chandramma
Ward No/Ward Name/Winner : 2 – Chowdeswari Ward -  R Padmavathi
Ward No/Ward Name/Winner : 3 – Atturu  – Netra Pallavi
Ward No/Ward Name/Winner : 4 – Yelahanka Satellite Town  – Sathish M
Ward No/Ward Name/Winner : 5 – Jakkuru  – K Munindra Kumar
Ward No/Ward Name/Winner : 6 – Thanisandra  – Mamatha K M
Ward No/Ward Name/Winner : 7 – Byatarayanapura  – P V Manjunath
Ward No/Ward Name/Winner : 8 – Kodigehalli  – Chethan K M
Ward No/Ward Name/Winner : 9 – Vidyaranyapura  – Kusuma H
Ward No/Ward Name/Winner : 10 – Dodda Bommasandra  – Jayalakshmi Pillappa
Ward No/Ward Name/Winner : 11 – Kuvempu Nagar  – V Prathibha Rajan
Ward No/Ward Name/Winner : 12 – Shettihalli  – K Nagabhushan
Ward No/Ward Name/Winner : 13 – Mallasandra  – N Lokesh
Ward No/Ward Name/Winner : 14 – Bagalakunte  – K Narasimha
Ward No/Ward Name/Winner : 15 – T Dasarahalli  – Umadevi Nagaraj
Ward No/Ward Name/Winner : 16 – Jalahalli  – J N Srinivas Murthy
Ward No/Ward Name/Winner : 17 – J P Park  – Mamatha K B
Ward No/Ward Name/Winner : 18 – Radhakrishna Temple Ward  – M Anand
Ward No/Ward Name/Winner : 19 – Sanjaya Nagar  – Indira Subhash
Ward No/Ward Name/Winner : 20 – Ganga Nagar  – Pramila Anand
Ward No/Ward Name/Winner : 21 – Hebbala  – Anand Kumar
Ward No/Ward Name/Winner : 22 – Vishwanath Nagenahalli  – Rajashekhar N
Ward No/Ward Name/Winner : 23 – Nagavara  – Irshad Begum
Ward No/Ward Name/Winner : 24 – HBR Layout  – P Anand
Ward No/Ward Name/Winner : 25 – Horamavu  – Radhamma
Ward No/Ward Name/Winner : 26 – Ramamurthy Nagar  – M Padmavati Srinivas
Ward No/Ward Name/Winner : 27 – Banasavadi  – Kodanda Reddy
Ward No/Ward Name/Winner : 28 – Kammanahalli  – Munilakshmamma
Ward No/Ward Name/Winner : 29 – Kacharkanahalli  – Padmanabh Reddy
Ward No/Ward Name/Winner : 30 – Kadugondanahalli  – Navsheer Ahmed
Ward No/Ward Name/Winner : 31 – Kushal Nagar  – Umme Salma
Ward No/Ward Name/Winner : 32 – Kaval Bairasandra  – Netra Narayan
Ward No/Ward Name/Winner : 33 – Manorayana Palya  – Abdul Wajid
Ward No/Ward Name/Winner : 34 – Gangenahalli  – M Nagaraju
Ward No/Ward Name/Winner : 35 – Aramane Nagara  – Sumangala B
Ward No/Ward Name/Winner : 36 – Mattikere  – Jayaprakash M C
Ward No/Ward Name/Winner : 37 – Yeshwanthpura  – G K Venkatesh
Ward No/Ward Name/Winner : 38 – HMT Ward  – S Asha Suresh
Ward No/Ward Name/Winner : 39 – Chokkasandra  – Sarvamangala Nagaraj
Ward No/Ward Name/Winner : 40 – Dodda Bidarakallu  – Vasudeva S
Ward No/Ward Name/Winner : 41 – Peenya Industrial Area  – Lalitha Thimmanajaiah
Ward No/Ward Name/Winner : 42 – Lakshmi Devi Nagar  – Velu Nayakar
Ward No/Ward Name/Winner : 43 – Nandini Layout  – K V Rajendra Kumar
Ward No/Ward Name/Winner : 44 – Marappana Palya  – Mahadev M
Ward No/Ward Name/Winner : 45 – Malleshwaram  – Jayapal N
Ward No/Ward Name/Winner : 46 – Jayachamarajendra Nagar  – Ganesh Rao Mane
Ward No/Ward Name/Winner : 47 – Devara Jeevanahalli  – B Sampath Raj
Ward No/Ward Name/Winner : 48 – Muneshwara Nagar  – Syed Majid
Ward No/Ward Name/Winner : 49 – Lingarajapura  – Lavanya Ganesh
Ward No/Ward Name/Winner : 50 – Benniganahalli  – Meenakshi
Ward No/Ward Name/Winner : 51 – Vijnanapura  – S Raju
Ward No/Ward Name/Winner : 52 – KR Puram  – K Poornima
Ward No/Ward Name/Winner : 53 – Basavanapura  – B N Jayaprakash
Ward No/Ward Name/Winner : 54 – Hudi  – Hariprasad A C
Ward No/Ward Name/Winner : 55 – Devasandra  – M N Srikanth
Ward No/Ward Name/Winner : 56 – A Narayanapura  – V Suresh
Ward No/Ward Name/Winner : 57 – C V Raman Nagar  – Aruna Ravi
Ward No/Ward Name/Winner : 58 – New Tippa Sandra  – Shilpa K S
Ward No/Ward Name/Winner : 59 – Maruthi Seva Nagar  – Hanna Bhuvaneshwari
Ward No/Ward Name/Winner : 60 – Sagayara Puram  -
Ward No/Ward Name/Winner : 61 – SK Garden  – Mohd Zameer Shah
Ward No/Ward Name/Winner : 62 – Ramaswamy Palya  – Netravati Krishnegowda
Ward No/Ward Name/Winner : 63 – Jaya Mahal  – M K Gunashekhar
Ward No/Ward Name/Winner : 64 – Raj Mahal Guttahalli  – Hemalatha Sathish Seth
Ward No/Ward Name/Winner : 65 – Kadu Malleshwar Ward  – Manjunatha Raju G
Ward No/Ward Name/Winner : 66 – Subramanya Nagar  – H Manjunath
Ward No/Ward Name/Winner : 67 – Nagapura  – Badregowda
Ward No/Ward Name/Winner : 68 – Mahalakshmipuram  – S Keshavamurthy
Ward No/Ward Name/Winner : 69 – Laggere  – Manjula Narayanaswamy
Ward No/Ward Name/Winner : 70 – Rajagopal Nagar  – Padmavathi Narasimhamurthy
Ward No/Ward Name/Winner : 71 – Hegganahalli  – Bhagyamma Krishnaiah
Ward No/Ward Name/Winner : 72 – Herohalli  – Rajanna
Ward No/Ward Name/Winner : 73 – Kottegepalya  – G Mohan Kumar
Ward No/Ward Name/Winner : 74 – Shakthi Ganapathi Nagar  – Gangamma Rajanna
Ward No/Ward Name/Winner : 75 – Shankar Matt  – M Shivaraju
Ward No/Ward Name/Winner : 76 – Gayithri Nagar  -
Ward No/Ward Name/Winner : 77 – Dattatreya Temple Ward  – R S Satynarayan
Ward No/Ward Name/Winner : 78 – Pulakeshi Nagar  – A R Zakir
Ward No/Ward Name/Winner : 79 – Sarvagna Nagar  – Shashirekha Mukund
Ward No/Ward Name/Winner : 80 – Hoysala Nagar  -
Ward No/Ward Name/Winner : 81 – Vijnana Nagar  – S G Nagaraj
Ward No/Ward Name/Winner : 82 – Garudachar Palya  – B N Nithish Purushotham
Ward No/Ward Name/Winner : 83 – Kadugodi  – S Muniswamy
Ward No/Ward Name/Winner : 84 – Hagadur  – S Uday Kumar
Ward No/Ward Name/Winner : 85 – Dodda Nekkundi  – Shwetha Vijaykumar
Ward No/Ward Name/Winner : 86 – Marathahalli  -
Ward No/Ward Name/Winner : 87 – HAL Airport  – N Manjunath
Ward No/Ward Name/Winner : 88 – Jeevanbhima Nagar  -
Ward No/Ward Name/Winner : 89 – Jogupalya  – Gautham Kumar
Ward No/Ward Name/Winner : 90 – Halsoor  – G G Latha
Ward No/Ward Name/Winner : 91 – Bharathi Nagar  – Shakeel Ahmed
Ward No/Ward Name/Winner : 92 – Shivaji Nagar  – Farida
Ward No/Ward Name/Winner : 93 – Vasanth Nagar  – Sampath Kumar
Ward No/Ward Name/Winner : 94 – Gandhi Nagar  – R J Lalitha
Ward No/Ward Name/Winner : 95 – Subhash Nagar  – H Govindaraju
Ward No/Ward Name/Winner : 96 – Okalipuram  – V Shivaprakash
Ward No/Ward Name/Winner : 97 – Dayananda Nagar  – Kumari Palanikanth
Ward No/Ward Name/Winner : 98 – Prakash Nagar  – Padmavathi G
Ward No/Ward Name/Winner : 99 – Rajaji Nagar  – G Krishnamurthy
Ward No/Ward Name/Winner : 100 – Basaveshwara Nagar  – Umavati Padmaraj
Ward No/Ward Name/Winner : 101 – Kamakshipalya  – Pratima K S Ramesh
Ward No/Ward Name/Winner : 102 – Vrisahbhavathi Nagar  – S P Hemalatha
Ward No/Ward Name/Winner : 103 – Kaveripura  – R Ramila
Ward No/Ward Name/Winner : 104 – Govindaraja Nagar  – Umesh Shetti
Ward No/Ward Name/Winner : 105 – Agrahara Dasarahalli  – Shilpa G Sridhar
Ward No/Ward Name/Winner : 106 – Dr. Raj Kumar Ward  – Roopa R
Ward No/Ward Name/Winner : 107 – Shiva Nagar  – Manjula Vijaykumar
Ward No/Ward Name/Winner : 108 – Sri Rama Mandir Ward  – Deepa Nagesh
Ward No/Ward Name/Winner : 109 – Chickpete  – S Leela Shivakumar
Ward No/Ward Name/Winner : 110 – Sampangiram Nagar  – R Vasanth Kumar
Ward No/Ward Name/Winner : 111 – Shantala Nagar  – M B Dwarakanath
Ward No/Ward Name/Winner : 112 – Domlur  -
Ward No/Ward Name/Winner : 113 – Konena Agrahara  -
Ward No/Ward Name/Winner : 114 – Agaram  – Bhavya
Ward No/Ward Name/Winner : 115 – Vannar Pet  – K Shivakumar
Ward No/Ward Name/Winner : 116 – Nilasandra  – Balakrishnan G
Ward No/Ward Name/Winner : 117 – Shanthi Nagar  – P Sowmya
Ward No/Ward Name/Winner : 118 – Sudham Nagar  – R V Yuvraj
Ward No/Ward Name/Winner : 119 – Dharmaraya Swamy Temple  – Prathibha Dhanraj
Ward No/Ward Name/Winner : 120 – Cottonpete  – D Pramod
Ward No/Ward Name/Winner : 121 – Binni Pete  – Mahadevamma Nagaraj
Ward No/Ward Name/Winner : 122 – Kempapura Agrahara  -
Ward No/Ward Name/Winner : 123 – Vijaya Nagar  – Srilatha Gopinatha Raju
Ward No/Ward Name/Winner : 124 – Hosahalli  – R Mahalakshmi
Ward No/Ward Name/Winner : 125 – Marenahalli  – Madhukumari Vagesh
Ward No/Ward Name/Winner : 126 – Maruthi Mandir Ward  – Shantha Kumari
Ward No/Ward Name/Winner : 127 – Mudalapalya  – Dase Gowda
Ward No/Ward Name/Winner : 128 – Nagarabhavi  – Mohan Kumar
Ward No/Ward Name/Winner : 129 – Jnana Bharathi Ward  – Tejaswini Sitaramaiah
Ward No/Ward Name/Winner : 130 – Ullalu  – Sharada Muniraju
Ward No/Ward Name/Winner : 131 – Nayandahalli  – Sasvitha M
Ward No/Ward Name/Winner : 132 – Attiguppe  – Dr S Raju
Ward No/Ward Name/Winner : 133 – Hampi Nagar  – Anand Hosur
Ward No/Ward Name/Winner : 134 – Bapuji Nagar  – Azmal Beig
Ward No/Ward Name/Winner : 135 – Padarayanapura  – Imran Pasha
Ward No/Ward Name/Winner : 136 – Jagajivanaram Nagar  – Seema Althaf Khan
Ward No/Ward Name/Winner : 137 – Rayapuram  – Shashikala Keshav
Ward No/Ward Name/Winner : 138 – Chelavadi Palya  – Rekha Kadiresh
Ward No/Ward Name/Winner : 139 – KR Market  – Nazima Khanam
Ward No/Ward Name/Winner : 140 – Chamraja Pet  – B Kokila Chandrashekhar
Ward No/Ward Name/Winner : 141 – Azad Nagar  – M Sujatha
Ward No/Ward Name/Winner : 142 – Sunkenahalli  – D N Ramesh
Ward No/Ward Name/Winner : 143 – Vishveshwara Puram  – Vani Rao
Ward No/Ward Name/Winner : 144 – Siddapura  -
Ward No/Ward Name/Winner : 145 – Hombegowda Nagar  – D Chandrappa
Ward No/Ward Name/Winner : 146 – Lakkasandra  – Mahesh Babu
Ward No/Ward Name/Winner : 147 – Adugodi  – Manjula
Ward No/Ward Name/Winner : 148 – Ejipura  – T Ramachandra
Ward No/Ward Name/Winner : 149 – Varthur  – Pushpa Manjunath
Ward No/Ward Name/Winner : 150 – Bellanduru  – N Asha Suresh
Ward No/Ward Name/Winner : 151 – Koramangala  – M Chandrappa
Ward No/Ward Name/Winner : 152 – Suddagunte Palya  – G Manjunath
Ward No/Ward Name/Winner : 153 – Jaya Nagar  – Gangambike Mallikarjun
Ward No/Ward Name/Winner : 154 – Basavanagudi  – B S Satyanarayana (Katte)
Ward No/Ward Name/Winner : 155 – Hanumanth Nagar  – Kempegowda
Ward No/Ward Name/Winner : 156 – Sri Nagar  – J M Savitha
Ward No/Ward Name/Winner : 157 – Gali Anjenaya Temple Ward  – Uma N
Ward No/Ward Name/Winner : 158 – Deepanjali Nagar  – Anupama Dharmapal
Ward No/Ward Name/Winner : 159 – Kengeri  – V V Satyanarayana
Ward No/Ward Name/Winner : 160 – Raja Rajeshawari Nagar  – Nalini Manjunath
Ward No/Ward Name/Winner : 161 – Hosakerehalli  – Rajeshwarai Cholraj
Ward No/Ward Name/Winner : 162 – Giri Nagar  – A V Nandini Vijay Vittal
Ward No/Ward Name/Winner : 163 – Katriguppe  – Sangathi Venkatesh
Ward No/Ward Name/Winner : 164 – Vidya Peeta Ward  – Shamala Saikumar
Ward No/Ward Name/Winner : 165 – Ganesh Mandir Ward  – D H Lakshmi
Ward No/Ward Name/Winner : 166 – Kari Sandra  – Yashoda Lakshmikanth
Ward No/Ward Name/Winner : 167 – Yediyur  – Poornima Ramesh
Ward No/Ward Name/Winner : 168 – Pattabhi Ram Nagar  – H C Nagarathnamurthy
Ward No/Ward Name/Winner : 169 – Byra Sandra  – N Nagaraju
Ward No/Ward Name/Winner : 170 – Jaya Nagar East  – R Govinda Naidu
Ward No/Ward Name/Winner : 171 – Gurappana Palya  – Mohd Rizwan Nawab
Ward No/Ward Name/Winner : 172 – Madivala  – B N Manjunath Reddy
Ward No/Ward Name/Winner : 173 – Jakka Sandra  – Saraswatamma
Ward No/Ward Name/Winner : 174 – HSR Layout  – Gurumurthy Reddy
Ward No/Ward Name/Winner : 175 – Bommanahalli  – C R Ramamohan Raju
Ward No/Ward Name/Winner : 176 – BTM Layout  – K Devadas
Ward No/Ward Name/Winner : 177 – JP Nagar  – K N Lakshmi Nataraj
Ward No/Ward Name/Winner : 178 – Sarakki  – Deepika Manjunatha Reddy
Ward No/Ward Name/Winner : 179 – Sakambari Narar  – M Malathi
Ward No/Ward Name/Winner : 180 – Banashankari Temple Ward  – S Ansar Pasha
Ward No/Ward Name/Winner : 181- Kumara Swamy Layout  – L Srinivas
Ward No/Ward Name/Winner : 182 – Padmanabha Nagar  – L Shobha Anjanappa
Ward No/Ward Name/Winner : 183 – Chikkala Sandra  – Supriya Shekhar
Ward No/Ward Name/Winner : 184 – Uttarahalli  – Hanumanthaiah
Ward No/Ward Name/Winner : 185 – Yelchenahalli  – V Balakrishna
Ward No/Ward Name/Winner : 186 – Jaraganahalli  – B M Shobha
Ward No/Ward Name/Winner : 187 – Puttenahalli  – R Prabhavati Ramesh
Ward No/Ward Name/Winner : 188 – Bilekhalli  – K Narayana Raju
Ward No/Ward Name/Winner : 189 – Honga Sandra  – Bharathi M
Ward No/Ward Name/Winner : 190 – Mangammana Palya  – Shobha Jagadish
Ward No/Ward Name/Winner : 191 – Singa Sandra  – V Shantha
Ward No/Ward Name/Winner : 192 – Begur  – M Anjanappa
Ward No/Ward Name/Winner : 193 – Arakere  – R Bhagyalakshmi
Ward No/Ward Name/Winner : 194 – Gottigere  – Lalitha T Narayan
Ward No/Ward Name/Winner : 195 – Konankunte  – Shashirekha Jayaram
Ward No/Ward Name/Winner : 196 – Anjanapura  – K Somashekhar
Ward No/Ward Name/Winner : 197 – Vasanthpura  – Shobha Gowda
Ward No/Ward Name/Winner : 198 – Hemmigepura – Arya Srinivas


Tag:
bbmp elections 2015 date
bbmp elections 2015 reservation list
bbmp elections 2015 latest news
bbmp elections 2015 categories
bbmp elections 2015 candidates list
bbmp election 2015 ward reservation list
bbmp election 2015 ward wise list

bbmp elections voters search list
bbmp elections voters list
bbmp elections website
bbmp elections 2015 results
bbmp elections 2015
bbmp elections 2015 date
bbmp elections voters search list
bbmp elections 2015 ward wise results

bbmp elections 2015 category

Share

& Comment

0 comments:

Post a Comment

 

Copyright © 2015 e Govt Job Alert 2017 2018 : Sarkari Result, Answer Key, Admit Card™ is a registered trademark.

Designed by Templateism. Hosted on Blogger Platform.